Люди з обмеженими можливостями (інваліди)
10.10
15:39
Написати листаВерсія для друку
1. Категорії і групи інвалідності в Україні

Соціальний захист інвалідів є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей інвалідів нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду. Пільги інвалідам надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус. Законом України інвалідам гарантовано право на державну соціальну допомогу на рівні прожиткового мінімуму.

Розрізняють 5 категорій інвалідів з наступними порушеннями:
  1. фізичні недоліки, а саме порушення опорно-рухового апарату;
  2. порушення інтелекту і психічні захворювання;
  3. порушення функцій слуху (глухі та слабочуючі);
  4. порушення функцій зору (сліпі та слабозорі);
  5. порушення роботи внутрішніх органів, тобто інваліди по "загальному" захворюванню (цукровий діабет, бронхіальна астма, онкозахворювання та інше).

Дорослі
Залежно від ступеня втрати здоров'я дорослим встановлюється одна з трьох груп інвалідності:
  · I група інвалідності - особа, яка повністю втратила працездатність і вимагає постійної опіки;
  · II група інвалідності - особа здатна до самообслуговування, але не здатна до праці в звичайних виробничих умовах;
  · III група інвалідності встановлюється тим, хто здатен працювати в полегшених умовах.
За причиною отримання інвалідності:
  · інваліди з дитинства;
  · загального захворювання;
  · праці;
  · війни;
  · армії;
  · Чорнобиля;

Діти
Діти-інваліди практично всі вимагають опіки та постійного нагляду, тому їм встановлюється лише одна група інвалідності, але по двох розділах ("А" або "Б" в залежності від ступеня втрати здоров'я). Законними представниками дітей-інвалідів можуть бути:
  1. батьки;
  2. усиновителі;
  3. опікуни чи піклувальники:
   o прийомні батьки;
   o батьки-вихователі;
   o патронатні вихователі;
2. Як отримати посвідчення інваліда

Право на отримання посвідчення мають особи, які постійно проживають на території України та одержують державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» і особи, які не мають права на пенсію та інваліди.

Отримати посвідчення інваліда можливо через портал державних послуг
iGov.

3. Як інваліди та особи, які про них піклуються, отримують грошові виплати від держави

Допомога держави інвалідам полягає в грошових виплатах (пенсії, допомоги, одноразові виплати); забезпеченні медикаментами, технічними й іншими засобами; послугах з медичної, соціальної, трудової та професійної реабілітації, побутового та торговельного обслуговування.

Якщо інвалід має право на одну і ту ж пільгу за кількома нормативно-правовими актами, пільга надається тільки по одному з них на вибір (незалежно від підстави для встановлення пільги).
Інвалід може відмовитися від тої чи іншої соціальної допомоги, якщо вона не відповідає його потребам, та отримати від держави грошову компенсацію вартості цього виду соціальної допомоги.


Хто яку допомогу отримує:

Діти-інваліди
Інваліди з дитинства
Інваліди
Інваліди у наслідок психічного розладу
1
2
3
1
2
3
1
2
3
  Державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам


  Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам
  Надбавка на догляд за інвалідом з дитинства та дитиною-інвалідом
  *
  *


  Щомісячна компенсаційної виплати непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом 1 групи або за особою, яка досягла 80-річного віку

  Щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним*Одинокі інваліди з дитинства II і III групи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу потребують постійного стороннього догляду.

Розглянемо кожний вид допомоги більш детально.

3.1. Допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам та надбавка на догляд за інвалідом з дитинства та дитиною-інвалідом

Інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам держава може надати соціальну допомогу, а людям, які піклуються про інвалідів - надбавку на догляд за ними. Надбавка на догляд призначається на кожну дитину-інваліда, на яку призначена державна соціальна допомога.

Якщо інвалід має право на отримання двох видів допомоги: державна соціальна допомога (згідно Закону України 2109-14) та пенсія або допомога (згідно Закону України 1727-15), призначається тільки одна з них - на вибір інваліда або його представника. При цьому, якщо інвалід має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу, ці виплати призначаються одночасно.

Під пенсією в разі втрати годувальника розуміються щомісячні виплати з Пенсійного фонду, які призначаються у зв'язку зі втратою годувальника непрацездатним членам сім'ї, що перебували на його утриманні. Під терміном «втрата годувальника» розуміється смерть, безвісна відсутність чи пропажа громадянина без звістки, що засвідчено у встановленому порядку органами ДРАЦСу, судом чи іншими органами.

Якщо щомісячні пенсійні виплати, державна соціальна допомога інвалідам не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, їм надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, якої не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

3.2. Допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який потребує постійного догляду.

Щомісячна грошова допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та здійснює догляд за ним.

3.3. Допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам.

Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам надається, коли одночасно дотримані такі умови:


  · особи визнані інвалідами в установленому порядку;
  · особи не одержують пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування збитку, заподіяного ушкодженням здоров’я на виробництві, та допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам;
  · особи є малозабезпеченими (крім інвалідів I групи);
  · особи є інвалідами I групи, середньомісячний сукупний дохід яких за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
3.4. Виплати непрацюючій особі, яка доглядає інваліда 1 групи або особу 80 років та старше

Право на щомісячні компенсаційні виплати має непрацююча працездатна особа, яка здійснює догляд за інвалідом 1 групи або за особою, яка досягла 80 років.

4. Додаткова адресна допомога внутрішньо переміщеним особам-інвалідам

Інвалід може отримати додаткову адресну допомогу, якщо він є внутрішньо переміщеною особою. Детальніше про умови отримання такої допомоги можна ознайомитись за посиланням.

Он-лайн калькулятор для розрахунку розміру допомоги

В приведеному нижче калькуляторі можна дізнатись суму соціальної допомоги.
Категорія:

Група інвалідності:
1 А
1 Б
2
3

Вік дитини:

Інвалідність пов'язана з катастрофою на ЧАЕС:


Надбавка на догляд:


Посилання на законодавство
АКТУАЛЬНІ ПРОЕКТИ
АРХІВ НОВИН
Погода
Погода уКиєві
Погода уДніпрі
Погода уКривому Розі
Погода уЗапоріжжі
Погода вОдесі

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер: